مقایسه رانا با رانا پلاس

مدتی است که خودروی جدید ایران خودرو به نام رانا پلاس وارد بازار‌ خودرو ایران‌ شده است. اما آیا تفاوت های آن را با نسخه معمولی می دانید؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

رانا پس از سمند و تیبا ، سومین خودروی وطنی بود که نام خودروی ملی را یدک می‌ کشید . در ادامه این مقاله به مقایسه رانا با رانا پلاس می پردازیم .

تفاوت رانا و رانا پلاس در ظاهر چیست؟

مقایسه رانا با رانا پلاس در ظاهر مانند تمامی پروژه‌ های فیس لیفت ایران خودرو تفاوت چندانی ندارند . در رانا‌ پلاس مدل چراغ ‌ها تغییر یافته و آن‌ ها نیز اندکی مشابه پژو i۲۰۷شده ‌اند

تفاوت دیگر رانا و رانا پلاس در ظاهر دستگیره‌ و زه‌ های آن می باشد که هم ‌رنگ بدنه شدند.  از دیگر مقایسه رانا و رانا پلاس ، جلوه پنجره جدید رانا پلاس است که با چراغ‌ های خودرو هماهنگ به نظر می ‌رسند.

قالپاق ‌ها از شکل پنجره ‌ای ساده ، به پنجره ‌ای با شبکه‌ های فاصله ‌دار تبدیل شده‌ اند و چراغ‌ های نئون در رانا پلاس جلوه ‌ای تازه نسبت به رانا به آن بخشیده ‌اند.

تفاوت رانا و رانا پلاس در بخش ایمنی به چه صورت می باشد؟

از تجهیزات ایمنی رانا پلاس می ‌توان به سیستم ضد سرقت ایموبلایزر اشاره نمود . هم چنین ، تفاوت دیگر رانا و رانا پلاس وجود سیستم هشدار دهنده مرکزی در شرایط ورود غیرمجاز به خودرو است.

سنسور هشدار عقب در رانا ‌پلاس وجود دارد و در رانا این مورد تعبیه نشده است . مقایسه رانا با رانا پلاس در تجهیزات و ایمنی شبیه به پیشرفت سایر خودروهای وطنی در نصب ایربگ است.

به نحوی که در رانا ‌پلاس کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشینان جلو در نظر گرفته شده است . در نهایت لازم است اشاره کنیم که سیستم ترمز ضد قفل ABS و EBD نیز در رانا پلاس وجود دارد .

امکانات رفاهی در این دو خودرو چگونه است؟

طراحی کابین در هر دو خودرو تا حدی تفاوت خاصی نکرده است . اما امکانات رفاهی در رانا پلاس با نگاهی متفاوت تعبیه شده است.

کنسول میانی ، شیشه ‌های برقی ، آینه ‌ها با تنظیم برقی و دسته دنده جدید و خوش ‌دست در رانا‌ پلاس خودنمایی می ‌کند . هم چنین ارگونومی صندلی راننده و صندلی ‌های طرح جدید و راحت ‌تر از مقایسه رانا با رانا پلاس است .

در رانا پلاس غربیلک فرمان نیز دارای آرم کرومی شده است . در کاپوت ، عایق صداگیر با کیفیت متفاوت تری ارائه شده و تمام داخل خودرو در رانا‌ پلاس از تحولی زیبا بهره ‌مند شده است.

سیستم مولتی مدیای رانا پلاس به طور کلی متحول شده و دارای نمایشگر ۶.۷ اینچی است ، هم چنین ، اطلاعات سیستم رسانه ‌ای خودرو از این طریق به اطلاع راننده می ‌رسد در این مانیتور نشانگر دمای هوا نیز وجود دارد.

مقایسه رانا با رانا پلاس

با توجه به شرایط کشور ، خریدار محدودیت‌ های زیادی در واردات و فعالیت خودروهای خارجی مشاهده می ‌نماید ؛ لذا ایران خودرو هم در بحث مقایسه رانا با رانا پلاس و هم در خودروهای دیگر این توفیق اجباری را نصیب خود می ‌کند که تحول کیفیت و رفاه را افزایش دهد.

تفاوت رانا با رانا پلاس بطور کلی در چیست؟

 • فرمان برقی جدید
 • چراغ های عقب و جلو همراه با نئون
 • آینه های راهنما دار
 • جلو پنجره جدید تیره
 • همرنگ شدن زه ها و دستگیره های خودرو با رنگ بدنه
 • قالپاق های جدید مشبک
 • کلید های کنترلی بر روی فرمان
 • صفحه کیلومتر جدید
 • ضبط جدید همراه با بلوتوث
 • بهبود جنس داشبورد و بهره گیری از طرح کربن
 • اضافه شدن پشت سری سوم عقب
 • اضافه شدن صداگیرهای جدید به کابین

رانا ‌پلاس از لحاظ فنی شاید تفاوت زیادی با رانای معمولی نداشته باشد ، اما در بخش ظاهری رفاهی و تجهیزات ، کمی دارای ادعا است و این محصول در زمان خود به عنوان محصول جدید ایران خودرو شاید کمی به هدف فوق نزدیک شده است . جالب است بدانید خودروی رانا پلاس با‌سقف شیشه ای دارای موتور و گیربکس جدید است و گیربکس به مدل ۶ سرعته جدید دستی ارتقا یافته است.

رانا از سوی شرکت ایران خودرو در دو تیپ رانا  ای ال و رانا ال ایکس تولید شده است . اما بعد از مدتی تولید رانا  ای ال نیز متوقف شد .

ایران خودرو در آن زمان تنها مدل رانا ال ایکس را تولید کرد.  این خودرو همواره با تأمین قطعات یدکی مواجه بوده است . به نحوی که اغلب کسانی که در سال‌ های اولیه تولید این خودرو آن را خریداری کردند ، هنگام تعمیر و تعویض قطعات با مشکل مواجه شدند.

بعد از ارائه خودروی تغییر شکل یافته پژو ۲۰۶ به نام پژو ۲۰۶ صندوق ‌دار و در سال ۱۳۹۹ تولید خودروی فیس لیفت شده رانا شروع شد.

این بار کارخانه ایران خودرو نام رانا پلاس را برای آن برگزید . مقایسه رانا با رانا پلاس اولین موضوعی بود که قبل از عرضه رانا‌ پلاس ذهن خریداران را به خود مشغول می ‌کرد.

تاریخ انتشار 06/اردیبهشت/1401