برگشت دوباره مصوبه واردات خودرو به مجلس

طحان نظیف از برگشت دوباره مصوبه آزاد سازی وارادات خودرو گفت ، در این نشست به چندین موضوع مختلف که دارای ایراد و ابهام بود نیز سخن گفت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

طحان نظیف در نشست خبری گفت : شورا درباره مصوبه مجلس درخصوص آزادسازی واردات خودرو ابهاماتی داشت، هرچند هیئت عالی نظارت نیز همچنان بر موضع خود باقی است و ایراداتی دارد ، شورا درباره مصوبه مجلس درخصوص آزادسازی واردات خودرو ابهاماتی داشت، هرچند هیئت عالی نظارت نیز همچنان بر موضع خود باقی است و ایراداتی دارد.

همچنین سخنگو شورای نگهبان در رابطه با حذف ارز 4200 گفت در این رابطه ما ورود نمی کنیم زیرا این بحث کارشناسی شده است و تمام سعی ما بر آن است که نظرات دولت و مجلس را بشنویم ، اما هیئت عالی نظارت در این باره نظریاتی دارد که مجلس باید آن‌ها را تأمین و اصلاحاتی داشته باشد.

وی در ادامه گفت آنچه برای شورای نگهبان مهم است که همه منابع در جاهای مشخص شده صرف شود ،سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره مستثنی شدن مجلس، مجمع و شورا از ثبت حقوق و مزایا گفت: در این مصوبه به ماده ۶۶ قانون محاسبات عمومی کشور ارجاع شده که در جلسه شورای نگهبان مغایر قانون اساسی شناخته و به مجلس اعلام می‌شود که امیدواریم ساماندهی و اصلاح صورت گیرد .

سخنگوی شورای نگهبان درباره ضرورت اصلاح نظام بودجه ریزی اظهار داشت: نظام بودجه ریزی نیازمند اصلاح از ابعاد گوناگون اقتصادی و حقوقی و به‌روزرسانی است که حدود ۵۰ سال از تصویب آن گذشته و نظام حقوقی ما را با خدشه روبه رو می‌کند. ما هم در شورای نگهبان اعلام آمادگی می‌کنیم اگر مجلس بخواهد قانون یا روند‌های بودجه ریزی را اصلاح کند به لحاظ حقوقی کمک کنیم.
وی افزود: واقعی بودن بودجه بحث مهمی است. اما بعضی از موارد اختلاف نظر کارشناسی است که اگر برای شورای نگهبان روشن شود این موضوع حتما به مجلس اعلام می‌شود.

طحان نظیف همچنین گفت: شورای نگهبان در مورد عادلانه توزیع شدن منابع کشور در مناطق مختلف کشور به لایحه بودجه و تبصره ۱۸ ایراد وارد کرد ، وی افزود: هیت عالی نظارت بر بند مرتبط به مناطق آزاد نیز ایراداتی را وارد کرده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی راجع به افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران که مشمول کارگران دستگاه‌های اجرایی نشده است گفت: ما راجع به این مورد ابهام داشتیم و این مصوبه به مجلس برگشت می‌خورد ، وی همچنین درباره اینکه چند درصد از الحاقیه‌های مجلس ایراد دارد، گفت: معمولا الحاقیه‌های مجلس با ایرادات زیادی مواجه است.

طحان نظیف درباره کاهش مالیات دخانیات در بودجه گفت: درباره بحث مالیات بر دخانیات در مجلس بحث‌های زیادی صورت گرفت و در نهایت این موضوع حذف شد ، طحان نظیف تصریح کرد: اصلاح قانون انتخابات معمولا نزدیک انتخابات انجام می‌شود که مطلوب نیست. با توجه به اینکه حدود دوسال تا انتخابات زمان داریم، الان فرصت کافی برای مباحث کارشناسی برای اصلاح قانون انتخابات وجود دارد.

 

 

تاریخ انتشار 24/اسفند/1400