سامانه پرداخت آنلاین مالیات نقل انتقال خودرو راه اندازی شد

سامانه پرداخت مالیات نقل انتقال خودرو راه اندازی شد و از این پس این مالیات از طریق آنلاین و بدون نیاز حضور اشخاص انجام خواهد شد و همچنین در رابطه با نرخ مالیات گفته شده است که برای خودرو داخلی یک درصد و برای خودرو خارجی تا دو درصد ارزش اصلی خودرو تعیین شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو از طریق سامانه خبر داد.

داوود منظور در حاشیه رونمایی از سامانه اخذ مالیات نقل و انتقالات خودرو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز از سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو رونمایی شد؛ این سامانه‌ توسط پلیس راهور و همکاری سازمان امور مالیاتی کشور طراحی و پیاده‌سازی شده است.

وی افزود: مالیات نقل و انتقال خودرو از امروز به صورت آنلاین دریافت خواهد شد و بر همین اساس یک درصد از ارزش خودروهای داخلی و دو درصد خودروهای وارداتی تحت عنوان مالیات دریافت می‌شود و افرادی که می‌خواهند برای تعویض پلاک نوبت بگیرند باید به سامانه نوبت‌دهی مراجعه کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: افرادی هم که بخواهند راساً این مالیات را پرداخت کنند می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی به صورت خود اظهاری این مالیات را پرداخت کنند البته پیش‌تر دفاتر اسناد رسمی این مالیات را دریافت می‌کردند. در حال حاضر کنترل پرداخت این مالیات توسط پلیس راهور و همچنین دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود.

منظور تاکید کرد: در اجرای ماده 30 قانون ارزش افزوده شهروندان می‌توانند به صورت هوشمند و بدون مراجعه به بانک‌ها به صورت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کنند. از تاریخ 13 دی‌ماه سال گذشته پلیس و دفاتر اسناد رسمی برابر قانون مکلف به کنترل پرداخت این مالیات شدند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره افرادی که ممکن است این مالیات را پرداخت نکرده باشند، گفت: از تاریخ 13 دی‌ماه سال جاری باید تمام نقل و انتقالات روی سامانه ثبت شده باشد که بعضاً به صورت خوداظهاری این کار انجام شده اما احیاناً اگر مواردی باشد که این مالیات پرداخت نشده باشد توسط سازمان امور مالیاتی کنترل و به مالکین اطلاع‌رسانی می‌شود تا نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پایان گفت: شهروندان می‌توانند از طریق سامانه تلفنی 1526 سوالات خود را مطرح کنند و در آنجا همکاران ما ابهامات و سوالات آن‌ها را پاسخ خواهند داد. همچنین در حاضر به دو شیوه مالیات نقل و انتقال خودرو قابل پرداخت است؛ نخست از طریق سایت سازمان امور مالیاتی و دوم از طریق سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک شهروندان به سازمان امور مالیاتی هدایت می‌شوند که پس از پرداخت مالیات می‌توانند نسبت به اخذ نوبت تعویض پلاک اقدام کنند.

تاریخ انتشار 08/فروردین/1401