جزئیات احتمالی واردات خودرو

با توجه به اطلاعات رسیده به سایت های خبذی ، جزئیات طرح وارادت خودرو احتمالا طبق جدول زیر می باشد و در صورت تصویب به زودی اعلام می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

علی رغم تصویب واردات خودرو در دولت ، وزارت صمت هنوز اطلاعات جرئیات آن را منتشر نکرده و به نوعی مردم را سردرگم کرده است.
اما روز گذشته عصر خودرو به اطلاعاتی دست پیدا کرد که به نظر می آید طرح واردات خودرو می باشد که به زودی در دولت مصوب و به صورت عمومی اعلام می شود.

بنابر گزارش های رسیده به عصرخودرو خودروهای بنزینی با سه ردیف حقوق ورودی و عوارض در این طرح تفکیک شده اند. نخستین دسته خودروهای با حجم پیشرانه زیر 1500 سی‌سی خواهند بود که تعرفه 55درصدی برای آن ها تعریف شده و در درجه بعد خودروهای با حجم موتور 1500 تا 2000 سی سی با حقوق ورودی و عوارض 75 درصد قرار دارند و تعرفه واردات خودروهای 2000 تا 2500 سی سی نیز 95 درصد تعریف خواهد شد.

به گزارش «عصرخودرو» خودروهای هیبریدی (بنزینی-الکتریکی) با حجم پیشرانه بنزینی زیر 1500 سی سی در این طرح مشمول 5درصد حقوق و عوارض گمرکی خواهد شد و حقوق ورودی دیگر خودروهای هیبریدی تا حجم موتور 2500 سی سی نیز 25 درصد خواهد بود.

همچنین حقوق ورودی و عوارض خودروهای هیبریدی با قابلیت شارژ مستقیم برقی(Plug-in)، دیزل-الکتریکی و … نیز مشمول تعرفه 5 تا 45 درصدی خواهد شد که هنوز جزئیات دقیق آن معلوم نیست.

اطلاعات رسیده به «عصرخودرو» نشان می دهد که دولت علاوه بر حقوق ورودی و عوارض، 9درصد مالیات بر ارزش افزوده(روی جمع ارزش گمرکی +حقوق ورودی)، 4درصد مالیات علی الحساب (جمع ارزش گمرکی+حقوق ورودی)، یک درصد عوارض هلال احمر روی حقوق ورودی، 5درصد روی ارزش فوب خودرو به عنوان عوارض خاص واردات خودرو، 8درهزار از ارزش CIF به عنوان هزینه استاندارد و گواهی اسقاط بر اساس قواعد تعیین شده را نیز در ازای واردات خودرو اخد می کند.

جزئیات اسقاط در این طرح برای خودروهای با مصرف سوخت زیر 5 لیتر در 100 کیلومتر معاف از اسقاط تعیین شده و برای خودروهای با مصرف بین 5 تا 6 لیتر اسقاط 2 خودرو فرسوده، مصرف بین 6 تا 7 لیتر چهار خودرو فرسوده، مصرف بین 7 تا 8 لیتر شش خودرو فرسوده و مصرف سوخت بالای 8 لیتر نیز اسقاط 8 خودرو فرسوده تعیین شده است و دولت هیچ هزینه ای به عنوان هزینه اسقاط هر خودرو را اعلام نکرده و این مساله بر عهده واردکننده گذاشته شده است.

خودروهایی که مشمول در این طرح شامل : سواری معمولی، استیشن، سواری کار و با ظرفیت تا 15 نفر اعلام شده است.

همچنین از هزینه های دیگری که به قیمت خودروهای وارداتی افزوده خواهد شد می تواند به ده درصد ارزش گمرکی طبق سند ترخیصی برای شماره گذاری، سه درصد ارزش گمرکی برای شماره گذاری به عنوان هزینه نقل و انتقال و 300 تا 700هزار تومان هزینه عوارض شهرداری متغیر بسته به نوع خودرو در هنگام شماره گذاری را شامل شود.

جزئیات احتمالی واردات خودرو
تاریخ انتشار 01/خرداد/1401