افزایش قیمت خودرو داخلی در ازای صفر شدن تعرفه واردات خودرو

در این خبر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به شرایط افزایش قیمت خودرو داخلی پرداخته است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازی ما در صورتی می تواند قیمت واقعی که خودروسازان ادعا می کنند را داشته باشد که تعرفه واردات خودرو صفر باشد.

وی در گفت و گو با ایسنا در رابطه با درخواست خودروسازان برای افزایش فیمت خودروهای داخلی، بیان کرد: خودروسازان مدعی اند که زیان می دهند و هر چه تولید می کنند زیان انباشته آنها بیشتر می شود. نگاهشان هم اینگونه است که قیمت دستوری بوده و بر زیان انباشته آنها در سالیان گذشته افزوده است.

هرگاه تعرفه واردات صفر شد قیمت را افزایش دهید

او افزود : نگاه دیگری هم باید داشته باشیم مبنی بر اینکه خودروسازی ما در یک صورت می تواند قیمت واقعی را که خودروسازان ادعا می کنند داشته باشد که تعرفه وارداتش صفر باشد. وقتی تعرفه واردات را صفر کنیم و خودرو بتواند وارد کشور شده و از سوی دیگر هم خودروی داخلی از نظر کیفیت، قیمت و رقابت پذیری بتواند با واردات رقابت کند منعی ندارد هر قیمتی که خودروسازان می گویند بفروشند، اما الان چون بازار خودروسازان انحصاری است این حرف از خودروساز پذیرفته نخواهد شد که در یک بازار انحصاری هرگونه که دلش می خواهد قیمت گذاری کند.

او با اشاره به اینکه در بازارهای انحصاری معمولا دولت ها قیمت را دستوری تعیین می کنند، بیان کرد: دستوری تعیین کردن بخشی به خاطر بازار انحصاری است که در برای خودروساز به وجود آمده است. مثلا الان خودروساز هنوز خودرویش را تولید نکرده پول آن را گرفته که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.

حسینی کیا ادامه داد: بنابراین اگر تعرفه واردات صفر شود خودروساز حق خواهد داشت که قیمتی که خودش تعیین می کند روی خودرویش بگذارد و بعد آن را در بازار رقابتی عرضه کند که یا به فروش می رود و یا اینکه باید خود را تقویت کند.

مزیت های خودرو داخلی

وی در رابطه با بحث کیفیت خودروها که خودروسازان معتقدند بعد از افزایش قیمت به آن خواهند پرداخت، تصریح کرد: این که نمی شود؛ معمولا خودرو سه مزیت ارزان قیمت، رقابت پذیر و صادرات محور را با هم دارد، یعنی خودروساز باید خودرویی تولید کند که این سه کلیدواژه را داشته باشد و وقتی این سه کلیدواژه را داشت می توان گفت خودرویی در تراز مردم و تراز جهانی تولید شده است.

نماینده مردم سنقر در مجلس در پایان افزود: نمی شود از یک سو خودروی بی کیفیت تولید کنیم و بازار هم انحصاری باشد و از سوی دیگر هرچه خودروساز خواست قیمت را افزایش دهد که این امر قاعدتا نارضایتی اجتماعی را به وجود خواهد آورد.

تاریخ انتشار 21/تیر/1401