4000 دستگاه خودرو وارداتی از گمرک ترخیص خواهد شد

سرپرست سازمان توسعه تجارت از ترخیص 4000 دستگاه از خودروهای ثبت سفارش شده وارداتی خبر داد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
4000 خودرو وارداتی از گمرک ترخیص خواهد شد

ضیغمی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد:

بخش مهمی از این خودروها از خانواده چانگان است. با توجه به دشواری ایجاد برخی هماهنگی‌ها میان دستگاه‌های مختلف و نهایی شدن ابلاغیه‌های گمرکی، قدری فرایند ترخیص طولانی شد اما با رسیدن به یک هماهنگی مناسب، پیش بینی می‌کنیم که از این پس سرعت واردات خودرو به کشور افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه تاکنون 17 شرکت توانسته‌اند فرایند ثبت سفارش خودرو را نهایی کنند، توضیح داد: طبق براوردهای صورت گرفته، به زودی خودرو زوتی نیز وارد گمرکات کشور شده و ترخیص خواهد شد و همچنین تعدادی هیوندای النترا نیز در مراحل پایانی ترخیص قرار دارند.

به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، این خودروها بنا نیست ارز نیمایی دریافت کنند و نیاز آنها از طریق ارز حاصل از صادرات تامین می‌شود که این فرایند به سود صادرکننده و واردکننده خواهد بود. تاکنون تعدادی از این شرکت‌ها فرایند تامین ارز خود را نهایی کرده‌اند و دیگر شرکت‌ها نیز پیگیر نهایی شدن آن هستند. وزارت صمت به سهم خود تلاش کرده هماهنگی‌های لازم را برای سرعت گرفتن این فرایند نهایی کند.

ضیغمی درباره پلاک گذاری خودروهای وارداتی نیز این طور گفت که پس از نهایی شدن قیمت این خودروها از سوی سازمان حمایت و شورای رقابت، خودروهای وارداتی ترخیص شده و در زمان تحویل مشکلی برای پلاک گذاری نخواهند داشت.

وی درباره دیگر خودروهایی که به بازار ایران وارد خواهند شد نیز تشریح کرد: با توجه به اینکه فرایند مذاکره و پیگیری شرکت‌ها ادامه دارد، قطعا فهرست خودروهای وارداتی نیز تغییر خواهد کرد اما تاکنون دو شرکت توانسته‌اند برای واردات تویوتا مدارک خود را ارائه کنند. از سوی دیگر ٥٠٠٠ دستگاه نیسان نیز ثبت سفارش شده است. مدل‌هایی از ماشین‌های کره‌ای مانند هیوندای نیز به بازار وارد خواهد شد و همچنین پیگیری شرکت‌ها برای واردات خودروهای اروپایی نیز ادامه دارد.

به گفته ضیغمی، وزارت صمت در این فرایند خود واردکننده یا مجری واردات خودرو نیست اما تلاش کرده که با هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف و تسهیل در تغییر قوانین لازم، شرایط را برای سرعت گرفتن واردات خودرو فراهم کند و این امیدواری وجود دارد که پس از تحویل خودروها در گام اول، واردات خودرو در فازهای جدید نیز به مرحله اجرا برسد.

تاریخ انتشار 23/خرداد/1402