شورا رقابت: قیمت خودرو ها کاهش نمی‌یابد

رئیس جمهور کشور دستور اصلاح قیمت خودرو های مونتاژی را که توسط شورا رقابت افزایش یافته بود ، صادر کرد. و تصور می کردیم قیمت ها کاهش پیدا کند. اما این امر با مخالفت شورای رقابت همراه بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
شورا رقابت: عدم تغییر قیمت خودرو های مونتاژی

شورا رقابت درطی اطلاعیه ای اعلام کرد که محاسبه کارشناسی قیمت‌ها در سازمان حمایت انجام شده است.

روابط عمومی مرکز ملی رقابت ،طبق مصوبه 584 شورا رقابت مبتنی بر اصلاح و اعلام قیمت خودرو‌های مونتاژی نکات زیر را به اطلاع می‌رساند:

۱- پیش از از ورود شورای رقابت و تشخیص انحصار در بازار خودرو، قیمت‌گذاری محصولات تولیدی خودروسازان مونتاژی بر اساس تصمیمات هیئت مدیره شرکت خودروساز انجام می‌گرفت و با توجه به انحصار ایجاد شده در بازار خودرو که عمدتاً به دلیل قوانین و مقررات حاکم بر بازار بوده است، قیمت‌هایی بسیار بالاتر از مصوبات کنونی شورا به مشتریان ارائه می‌گردید (به صورت فروش مستقیم و یا از طریق عرضه در بورس کالا).

۲- حفظ، تداوم و تحقق تولید که یکی از ارکان اصلی شعار سال توسط مقام معظم رهبری است، مستلزم ایجاد انگیزه برای استمرار تولید بر اساس برنامه‌های ارائه شده و رفع مشکلات بر مبنای هدف مذکور بوده و عدم سودآوری یا تحمیل زیان، قطعاً این بخش از تولید را که عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، دچار مخاطره و توقف خواهد نمود.

۳- اصلاح قیمت‌ها نه بر اساس نظر خودروسازان، بلکه صرفاً بر اساس بررسی اسناد و داده‌های حسابداری و صورت‌های مالی مورد تأیید حسابرسان قانونی که توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان مرجع رسمی، تخصصی و حاکمیتی محاسبه قیمت، بررسی و نهایی شده است. کما اینکه در حال حاضر برخی شرکت‌های تولیدکننده، قیمت‌های بیشتری را نسبت به قیمت‌های اعلامی شورای رقابت، متقاضی هستند، لیکن صرفاً درخواست‌ها بر اساس مستندات مورد تأیید سازمان‌های مذکور ملاک عمل قرار گرفته است.

۴- تأکید می‌گردد: قیمت‌های مصوب شورای رقابت در جلسه ۵۸۴، نسبت به قیمت‌های مورد عمل شرکت‌های خودروساز کاهش داشته که این موضوع در بازار خودرو کاملاً محسوس است و انتظار می‌رود با استمرار در تولید و افزایش عرضه و تحقق برنامه واردات که مورد مطالبه مجلس و دولت محترم بوده و در چارچوب دستورالعمل ۵۴۳ مصوب شورا مورد تأکید قرار گرفته و در حال پایش است، ثبات در بازار کنونی استمرار یابد.

۵- نهایتاً یادآور می‌شود: شورای رقابت از هر گونه بررسی کارشناسی و فنی در خصوص مبانی و دلایل افزایش قیمت محصولات تولیدی مذکور و هر اقدامی که باعث رقابت‌پذیری بیشتر در بازار خودرو و رفاه مصرف‌کنندگان است، استقبال نموده و همواره پشتیبان سیاست‌ها و برنامه‌های ریاست محترم جمهور و دولت محترم است.

رئیس جمهور  بر طبق این اساس در جلسه هیئت دولت  یکشنبه مورخ  ۲۵ تیرماه سال جاری به وزرای اقتصاد و صمت مأموریت داد تا علت افزایش قیمت خودرو‌های مونتاژی به وسیله شورای رقابت را بررسی و این روند را اصلاح کنند.

ابراهیم رئیسی  بیان کرد که شورا رقابت با چه توجیهی قیمت های خودرو های مونتاژی را افزایش داده اند؟

او معاون اول خود و وزرای اقتصاد وصمت را مامور بررسی و اصلاح این افزایش قیمت از سوی شورا رقابت کرد.

رئیس جمهور بیان کرد که : با وجود اینکه در سال «رشد تولید و مهار تورم»، یک بخش بدون اخذ مجوز‌های لازم کالا‌ها را گران کند، قابل پذیرش نیست و دستگاه‌ها باید خود را موظف به مقابله با گرانی و تورم بدانند.

تاریخ انتشار 28/تیر/1402