منتفی شدن واردات خودرو دست دو

با توجه تایید مصوبه واردات خودرو های کارکرده توسط وزارت صمت و مجلس اما امروز واردات این خودرو ها ممنوع اعلام شد، این واردات خودرو می تواسنت به کسری واردات خودرو و تنظیم واردات خودرو کمک کند

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
منتفی شدن واردات خودرو دست دو

همزمان با واردات خودرو ها از مبدا های اعلام شده وزیر صمت اعلام کرد که واردکنندگان خودرو می توانند خودروهای که کمتر از 5 سال از تولید آنها گذشته است می توانند وارد کنند. اما امروز پس تایید و اعلام نهایی وزارت صمت واردات این خودرو ها به ایران ممنوع شده است.

در بهمن ماه سال گذشته تصویب شد که برای کاهش هزینه خودرو های وارداتی و تنظیم بازار خودرو واردکنندگان می توانند همراه با خودرو های صفر خودرو های با عمر کمتر از 5 سال را وارد کنند.

به دنبال این موضوع، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در مجلس نیز از تلاش برای گنجاندن واردات خودروهای کارکرده خارجی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ خبر داد و تاکید کرد که این اقدام می‌تواند به بخش قابل توجهی از تقاضاهای انباشته در بازار خودرو پاسخ داده و تعادل را به این بازار بازگرداند. در کمیسیون تلفیق و به اتفاق ریاست کمیسیون صنایع و همراهی دیگر نمایندگان، به صورت جدی پیگیر واردات خودروهای کارکرده (دست دوم) هستیم و موافقت‌های اولیه در سطح دولت هم انجام پذیرفته است.

در پی این مصوبه در تاریخ 18 بهمن ماه تایید ای نهایی برای کمسیون تلفیق ابلاغ شده بود که خودرو که کمتر از 5 سال از سال تولید آنها از سال 1402 گذشته است را می توانند وارد کنند،این خودرو ها شامل سواری، کشنده، کامیون، ون، اتوبوس و مینی‌بوس می باشد. این واردات می تواند کسری ظرفیت واردات را نیز جبران کند.

براین اساس تاکید شد که با الحاق ‌یک بند به تبصره ۷ با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور و به‌منظور تنظیم‌گری در بازار خودرو، واردات انواع خودروهای سبک و سنگین با عمر حداکثر پنج سال به کشور آزاد باشد. اما در نهایت متن مصوبه مربوط به این بخش که در بند ص تبصره ۷ بودجه ذکر شده است تغییر یافته و عبارت خودروهای سواری از آن حذف شده است.

بنابراین براساس متن قانون بودجه سال ۱۴۰۲؛ دیگر پای سواری‌های کارکرده (دست دوم) در سال جاری به کشور باز نخواهد شد.

تاریخ انتشار 07/فروردین/1402