توقف فروش ایران خودرو و سایپا در این هفته

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تا زمان مشخص شدن نحوه کارکرد سامانه یکپارچه، طبق دستور وزارت صمت فروش خودرو به هر نحو ممنوع اعلام شده است.
به همین دلیل طرح فروش محصولات ایران‌خودرو پس از ۱۹ طرح پیاپی بصورت هفتگی (البته بدون در نظر گرفتن دو هفته ابتدایی فروردین ماه) متوقف شده است.

این سامانه هفته گذشته توسط سیدرضا فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت‌- معرفی شد و اعلام کرد: به منظور شفاف‌سازی روند عرضه خودرو، فروش همه خودروها به «سامانه یکپارچه فروش» منتقل می‌شود. بر این اساس همه خودروسازها از ۱۸ اردیبهشت بایستی هرگونه عرضه خودرو را صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند تا ضمن ایجاد شفافیت، امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودروهای تولیدی فراهم شود.

البته وزیر صمت تاکید کرده است که فروش خودرو از طریق این سامانه ، به معنای بلاتکلیفی حذف روند قرعه‌کشی نیست و حذف قرعه‌کشی خودرو با قوت در دستور کار وزارتخانه صمت خواهد بود.

د رادامه همین قضیه ، در ابتدای هفته جاری در راستای اجرای دستور وزیر صمت مبنی بر “فروش خودرو صرفا در سامانه یکپارچه فروش” سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت در نامه‌ای به خودروسازان کشور، اعلام کرد که از این به بعد فروش خودرو صرفا از طریق سامانه متمرکز انجام می‌شود و هرگونه عرضه از راه های دیگر بایستی فوراً متوقف شود.

براین اساس طرح‌های فروش خودروسازان که از اواخر آذر ماه بصورت هفتگی و پی‌درپی (غیر از دو هفته ابتدایی فروردین ماه جاری/ تعطیلات نوروز) هر هفته اجرا شده است با توجه به ممنوعیت عرضه خودروها تا زمان مشخص شدن سازوکار و رونمایی از سامانه سامانه یکپارچه فروش خودرو، ، تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد بود.
این درحالیست که با توجه به دستور وزیر صمت، تمامی خودروسازها موظف هستند از تاریخ ١٨ اسفند ١٤٠١ هرگونه عرضه خودرو را با هماهنگی سازمان حمایت و صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند، اما تاکنون هیچ اطلاعاتی از جزئیات و حتی آدرس این سامانه در اختیار نیست و وزارت صمت نیز تاکنون تنها به اعلام عنوان این سامانه بسنده کرده است و همچنان اعلام می‌کند، به زودی اطلاعات دقیق‌تر اطلاع‌رسانی خواهد شد.

حتی به دستور وزلرت صمت پیش فروش یک محصول گروه بهمن‌موتور که قرار بود از روز شنبه هفته جاری اجرا شود نیز، ابطال و تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

بر این اساس همانطور که اعلام شد، ایران‌خودرو و سایپا نیز این هفته طرح‌ فروش نخواهند داشت و این دو شرکت نیز این موضوع را تایید کرده‌اند.

تاریخ انتشار 20/اردیبهشت/1401